Úplne vážne o irónii a sarkazme

Autor: Matúš Hollý | 8.3.2011 o 19:57 | Karma článku: 8,86 | Prečítané:  1485x

Zasmiala sa, trošku nahlas, ale vzápätí si strohým pohybom upravila účes a narovnala šaty. Zmätený pohľad, ktorým v miestnosti hľadala niečo, o čo by sa mohla oprieť, jej neistotu len zviditeľnil. Potom sa na chvíľu zdalo, že sa rozplače no namiesto toho si poposadla a pokračovala v diskusii. „Tragédia", povedala žena, ktorá sedela naproti mne. Vrátil som sa pohľadom k nej a nervózne si zamiešal nedopitú kávu. Chodíme sem spolu už nejaký čas, ale nikdy som sa celkom nezbavil pocitu, že je niečím zvláštna. Aj teraz. Štvrťhodiny rozpráva o svojom vzťahu so spolubývajúcou, napriek tomu nekompromisne zhodnotí situáciu páru, sediaceho za jej chrbtom. Bez toho, aby sa za celý ten čas aspoň raz obrátila. „Tragédia, ktorá vlastne nie je smutná." Nič viac už nedodala, no ja som napriek tomu vedel, čo myslí. Vždy som to nejako vedel, i keď som nikdy neprišiel na to, ako to funguje.

Či tragédia a tiež či smutná, je však otázne. Pár je totiž zjavne na jednom z prvých, ak nie na vôbec prvom stretnutí. Kaviareň - dobre. Štýlová kaviareň - určite plus. Dievčina, elegantne oblečená a upravená dvadsiatka s dokonalou postavou, zvolila latté. Pretože on, hipster štýl, korunovaný hrubým rámom podľa najnovšieho google show-me-how-to katalógu, sa pri vstupe nechal počuť, že presso s mliekom si dávajú len robotníci. Dal si cappuccino a ja som si vo svojej robotníckej káve hrdo omočil škoricový keks.
Dôvodom dievkinho nepokoja bola zmes irónie a sarkazmu, ktorá je moderná, a ktorá k jeho štýlu patrí. Rozložil ju pred ňou ako plážový predavač náramkov, s cieľom predať jej pózu, ktorá ukáže jeho odstup a prehľad nad situáciou. Vtipné a strohé poznámky, nepochybne dokazujúce jeho intelekt a rozhľad. Takýto štýl humoru a vôbec prístupu ku konverzácii dnes nájdeš na každej chodbe, v každej kaviarni. Najmä ak hovoríme o univerzitnom prostredí, kde sa mladí ľudia profilujú a vymedzujú navzájom.

Nie sú však irónia a sarkazmus v podstate lacný humor? Akási páka dnešnej mládeže, ktorú používa na vyprostenie sa zo spoločenskej konvencie, ktorá sa podľa nej stala neskutočne nudnou a zastaralou? Respektíve kotva, ktorej sa chytí, a ktorá jej poskytne pocit sebaistoty v inak zložitom intelektuálnom svete?

Irónia a sarkazmus každopádne predstavujú humor efektívny. Jednak dokáže vytriediť menej zdatných, s ktorými sa bavíme len zo slušnosti, na druhej strane poskytuje pocit spolupatričnosti. Tým myslím, že človeku samému pred sebou dokazuje, že patrí do tej správnej spoločenskej vrstvy. Navyše sa dá merať (resp. porovnávať) a ako taký teda ďalej rebríčkuje profily a popularitu v rámci spoločnosti. Jasné, ako inak sa vôbec prejaviť? Ako sa presadiť, keď nie všetci môžu prísť s geniálnou jednorázovou myšlienkou po vzore Zuckerberga? Byť „nad vecou" nám dokazuje, že predsalen na tom nie sme tak zle.

Povedz mi však, či sa ti to naozaj páči. Či je to naozaj dosť. Byť slušný a pozorný k žene, prejaviť úctu, či podržať dvere, na to už dnes vysokorýchlostná mládež nie je zvedavá. Nemusíš jej odložiť kabát, ani jej dať prednosť pri výbere jedla. Stačí, keď sa potom vytasíš s dvomi tromi britkými poznámkami a si znovu v hre. Že si klasicky dobrý a srdečný človek, ktorý na ňu počká doma, len aby si s ňou mohol dať večeru a vypočuť si, aký mala deň? Hah! Nebuď smiešny, nebuď nudný! Radšej sa jej hneď vo dverách opýtaj, či dostala pod stromček akné a nahlas sa zasmej. Sebakritika je predsa moderná.

Kam vlastne zmizol rozhovor, ktorý si užijem na večeri s F.K. Veselým? Prečo tá elegantná dvadsiatka v štýlovej kaviarni nemohla vedieť, aká je pekná a ako od nej mladý nemôže odtrhnúť oči? Prečo ju musí najskôr zbaviť akejkoľvek istoty a viery v samú seba a potom jej s víťazným výrazom za hrubými rámami pomôcť vstať? A opačne, ona to hrala s ním. Napriek tomu, že jej celá tá diskusia musel prísť nepohodlná, a že ju zopár jeho poznámok zasiahlo až niekde v hrudnej kosti, nespomalila a kráčala ďalej. Ako Universal soldier, G.I. Jane a všetky Kaddáfiho amazonky. Bolesť nebolesť, misiu dokončím. Hlavne nech nevyzerám normálne.

Možno to celé súvisí s našim spoločenským dedičstvom, kde ešte nedávno mohlo byť pretriasanie myšlienok a vášní na verejnosti nezdravé. Schovať sa za masku ľahkého nadnesenia a ešte ľahšieho úškrnu na jednej strane povie, ako súčasným stavom pohŕdaš, na druhej zase bezpečne zakryje tvoj strach. Win - win stratégia.
Alebo za to môže obava zo zlyhania. Hrôza z toho, že ak poľavíš, ostatní ťa bez váhania prevalcujú a ty sa navždy ocitneš na zaprášenom schodíku socio - intelektuálneho rebríčka. Že ak na chvíľu odložíš iróniu a ukážeš to svoje naozajstné ja, niekto ti ho rýchlo vykradne a vysmeje sa ti za to, aký si slabý.

Ťažko povedať. Osobne irónii, či sarkazmu rozumiem, rovnako ako rozumiem i dôvodom, prečo sú tak populárne. Sám však často nie som pohotový a občas sa po mne i niekto zvezie, stúpajúc tak nahor po neistom schodisku obľúbenosti. Necítim však zatrpknutosť, ani hnev. Ja sa v tom zvláštnom svete cítim bezpečne a sebaisto a myslím, že tak potajomky, bez úškrnu, po tom túžila i ona elegantná slečna, i onen predávajúci mladý muž. Verím, že srdečnosť a záletníctvo F.K Veselého, ani humor a gentlemanstvo Milana Lasicu ešte neumreli a že tomu tak trochu verí každý z nás.
„Ja som s tebou rada", povedala a ja som mal zase raz pocit, že vie, na čo som celý ten čas myslel. Usmial som sa, priniesol jej kabát a na malú chvíľu sa s ňou spokojne rozlúčil.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?