Si z východu, môžeš byť rád

Autor: Matúš Hollý | 18.10.2011 o 13:03 | Karma článku: 12,75 | Prečítané:  2551x

Mal baterku. A malú vysielačku, z ktorej sa ozývalo občasné chrčanie. Vo vreckách po bokoch čiernych nohavíc tiež niečo bolo, ale nevedno čo. Vlnený sveter mu robil ramená a dodával zdanie sily, i keď už mal určite po šesťdesiatke. Jaj hej a ešte mal sprosté reči. Fašista.

Možno je to tým, že pochádzam z malej krajiny niekde na periférii Schengenu a možno len tým, že ma doma učili tolerancii. Každopádne mi nepríde nijak nepríjemné podať si ruku s Vietnamcom, či zájsť na obed s Gruzíncom. Naopak, vítam to. A keď má zase niekto xenofóbne pocity zo mňa, nijak zvlášť ma to nerajcuje. Poviem, že moja krajina žije hneď za ostnatými drôtmi Rakúska a nad neveriacimi pohľadmi sa len pousmejem.

Ale ani ja nie som zo šutra.

Včera sa tu, hen, Čechoslovač bavila na bramborákovej/haruľovej príležitosti. Iste, robil sa bordel, ale to k takej párty už akosi patrí. A tak časom prišiel aj nevyhnutný rozháňací proces nočného strážcu. Že to ale nakoniec dostane príchuť vodného dela a socialistických spomienok tiež nebolo v pláne. Kŕdeľ sa rozchádzal v pokoji, však uznáva chybu a strážnik do toho monológoval prejav na tému rešpektu a ohľaduplnosti. Jedna ovečka, nečakajúc odplatu, mu na to veselo utrúsila, že či sa teda povinnosť rešpektovať vzťahuje aj na Francúzov, pretože si nepamätá, že by niekto niekedy rozháňal ich. Po tom, ako sa strážnik trikrát rýchlo nadýchol, zamrvil:

„Slečna, vy, vy ste prišli z východu a môžte byť radi, že vás tu vôbec akceptujeme!"

Nuž, tak teda ďakujeme, pán strážnik. Ďakujeme, že ste osobne lobovali u pána Sarkozyho, aby takýmto spôsobom poctil naše snaženie. Ďakujeme, že vy osobne ste nám zariadili pracovné miesta, stáže, miesto na škole a že ste nás vlastne na onu školu i dostali. Že ste za nás vyplnili test, zariadili tlačivá, potvrdenia, že ste nás naučili ako reč, tak i odbornú teóriu a vlastne ďakujeme, že vám na nás tak záleží. Ďakujeme, že ste nám poskytli prednášku o demokracii a rešpekte a hneď nám tieto nové poznatky predviedli i v praxi. Ďakujeme tiež za to, že ste nám pripomenuli, kde je naše miesto a zrazili nám z hláv ten náš neokrôchaný, históriou daný pocit dôležitosti a sebavedomia.

Preto by ma ani nenapadlo povedať vám, že v našej krajine, ďaleko za siedmimi horami a riekami, by som vám podobnú hlúposť do očí nevmetal. Mňa mama naučila slušne pozdraviť a otec zase tomu, že človek je viac ako plátená vlajka. Nepoviem vám, že kým ja sedím v autobuse slušne a potichu, vaši kolegovia spievajú La Marseillaise, obťažujú šoféra a pri výstupe hádžu naspäť plastové fľaše s nedopitým vínom. Ani vám neporozprávam, ako sme sa v aute stretli štyri národnosti, úplne cudzí ľudia a ako sme to všetko zvládli bez vytiahnutých nožov a schovaných kabeliek. A ako sme sa bavili, či na svojich predstavách, či na jazykovej bariére. Ani vám nepoviem, že národ, ktorý sa hrdí vynálezom demokracie, nám pri uvítacej reči nezabudne pripomenúť, aby sme sa správali slušne a pohroziť, že inak ten diplom ani nemusíme dostať.

Všetko sme prešli s tým jedným jediným úsmevom, ktorý teraz musel prejsť do kŕča. Lebo neboli ste prvý a nebudete ani posledný. Vy, bastillskí hrdinovia, schovávajúci svoje komplexy za kohúta v patentovanej trikolóre.

„Je smutné, aký ste fašista, pane." Konkrétnej osobe všeobecná odpoveď.

Všeobecná, pretože aj u nás za Dunajom počujem „hlúpy Čech"„špinavý Maďar". Pretože aj z našich úst počuť štekanie na teplých Francúzov, hlúpych Líbyjcov a tučných Grékov.

Pretože aj vo Francúzsku počuť „vitaj u nás, predstavím ťa". Pretože i tu mi Francúz povie „toprý fečer, mám ťa chát" a Nemec požičia cukor do kávy. Pretože i tu sa nájdu ľudia, ktorým je úplne jedno odkiaľ si prišiel a čo tu chceš, hlavne, že sa dá s tebou rozprávať.

Pretože to nie Francúz a Slovák sú zlí. To fašisti a hlupáci, nech už si vo vrecku nosia akýkoľvek pas.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?