Politici na kontrakt

Autor: Matúš Hollý | 6.3.2012 o 12:39 | Karma článku: 6,53 | Prečítané:  303x

Ak ako spotrebiteľ nie som spokojný so službou, ktorej sa mi za moje prostriedky dostáva, vymením ju. A ani cynické to nebude. Možno teda i sektor verejný by si zaslúžil ctrl, alt a potom ten očisťujúci delete.

Odborne sa to volá outsourcing a múdra kniha napovie, že ide o používanie externých zdrojov a predstavuje rozhodovanie medzi dvoma stratégiami „rob alebo nakúp". No, tak jednoduché to zase nie je, ale v zásade outsourcing možno chápať ako zabezpečenie si určitej služby niekde inde, na kontrakt, a to v prípade, že si ju nedokážem zabezpečiť sám alebo ak aj áno, tak neefektívne. Efektivita danej služby je potom laicky chápaná ako dosiahnutie „čo najvyššieho výstupu pri čo najnižšej cene".

Tak. Slovensko je firma a politická sféra v zmysle správy vecí verejných je služba, ktorú využívajú občania a to za cenu, ktorá sa rovná súčtu ich daní a odvodov. Firma si túto službu zabezpečuje sama a to tým, že si z vlastných radov (občania) vyberie tých, ktorí túto verejnú správu vykonávajú v praxi. Zjednodušme a prirovnajme ich k politikom a to najmä z toho dôvodu, že to celé vlastne vychádza odniekiaľ odtiaľ. Pre doplnenie, vynecháme teda úradníkov a ostatných zamestnancov verejnej správy, ale kľudne to celé časom vztiahnime aj na nich.

Tak, zmluvné strany máme, cenu máme, teraz už len ten výstup a efektivita vynaložených prostriedkov. A ja myslím, že aj keď sa táto veličina už tradične meria relatívne obtiažne, všetci aj bez čísiel akosi cítia, že by to určite išlo aj lepšie.

Ak boli tajné spisy také, aké boli, ak dôvera voči politickým rozhodnutiam trvalo klesá, ak namiesto kampane sledujeme šialený očierňujúci boj, je asi zrejmé, že Slovensko ako firma si túto službu samo zabezpečiť nedokáže alebo len veľmi neefektívne.

Tak ju teda outsourcujme. Kontrahujme. Vyhlásime celosvetovú verejnú súťaž na politické kreslá v NR SR a počkáme, kto sa prihlási. Zvolíme si fešné kritériá a u prihlásených kandidátov budeme sledovať napr. počet korupčných obvinení, ich návrhy riešení, bezúhonnosť a čo ja viem, čo ešte. Obálky s ich propozíciami bude otvárať ľudová komisia, niečo na štýl americkej súdnej poroty, ktorú dôkladne otestujeme na prítomnosť penťáckych minikamerových manévrov v krvi. A bude. Vyberieme najkvalitnejších kandidátov, zostavíme vládu a podpíšeme zmluvy na pár rokov, trebárs i s možnosťou ich vypovedania. Ponúkneme im primeraný plat a budeme doma z fotela pozerať, ako im to ide. A ak nepôjde, tak ich proste odkontrahujeme niekam tatam a zajednáme inú skupinu. Budeme prví, ale ruku na srdce, aspoň v niečom.

A možno by to predsa ešte išlo i tou in-house produkciou. Opakom outsourcingu a teda zabezpečením si  služby z vlastných zdrojov. To by si ale volebná obec musela 10. marca uvedomiť, že ona je tu ten zadávateľ, ona je ten, čo platí. Prebudiť sa a zistiť, že za kôpku minulých rokov sa stala obeťou vlastnej, samou sebe poskytovanej služby.

Fíha, manažment van ou van. Ja navrhujem napísať trebárs Merkelovej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?